Філія "Бердичівське лісове господарство"
Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України"

Захист лісу від хвороб і шкідників


Санітарно-оздоровчі заходи плануються та затверджуються на основі обстежень, за результатами яких лісові насадження призначаються до рубки.
Для приведення лісів до належного санітарного стану на підприємстві проводяться санітарно-оздоровчі заходи з метою збереження стійкості насаджень, запобігання розвиткові патологічних процесів у лісі, зменшення шкоди, що завдається шкідниками, хворобами, та стихійними природними явищами.
Санітарно-оздоровчі заходи проводяться на основі відповідних планів, які складаються щорічно на основі матеріалів лісовпорядкування, санітарних та лісопатологічних обстежень, з урахуванням специфіки, ступеня і періоду пошкодження насаджень, біології деревних порід, шкідників та збудників інфекційних хвороб. За результатами обстеження, лісові насадження призначаються до рубки. При відведенні рубок дотримується правильність відбору дерев в рубку, встановлюються терміни їх проведення.
Санітарний стан лісових насаджень задовільний.
Проте, під впливом еколого-кліматичних факторів відбувається всихання деревостанів різного віку. Загальна площа пошкоджених насаджень на день перевірки складає 1797 га, в тому числі хвойних – 420 га. Із загальної площі насадження пошкоджені хворобами лісу – 1445 га.
Наземні біологічні заходи боротьби зі шкідниками лісу проведені на площі 300 га, що складає 100 % відповідно до  плану.
Винищувальні заходи боротьби хімічним методом в осередках шкідників лісу у звітному році не проводились.
Для підтримки належного санітарного стану в лісах підприємства, лісовою охороною проводяться щорічні лісопатологічні обстеження на площі 6000 га, своєчасно плануються та проводяться в них санітарно-оздоровчі заходи.

Охорона лісу від пожеж


Проект протипожежного облаштування розроблено базовим лісовпорядкуванням 2008 року ВО «Укрдержліспроект». Проект передбачає ряд попереджувальних, обмежувальних, дозорно-сторожових заходів. Запроектовані обсяги заходів з протипожежного впорядкування здійснюються згідно термінів виконання.
З метою запобігання лісових пожеж на підприємстві щорічно видається наказ про початок пожежонебезпечного періоду. Відповідно до даного наказу розробляється мобілізаційно-оперативний план ліквідації лісових пожеж на території ДП «Бердичівське ЛГ» на пожежонебезпечний період, погоджений  управліннями ДСНС України в Житомирській області та затверджений головою районної державної адміністрації.
Для запобігання виникненню лісових пожеж ДП «Бердичівське ЛГ» веде активну роботу з попереджувальних заходів. З цією метою лісгоспом у 2016 році створено 34 км мінералізованих смуг та проведено догляд за мінсмугами в обсязі 171  км.
Забороняється користування відкритим вогнем на території лісового фонду, крім місць відпочинку, створених в лісових масивах, вводяться обмеження на в’їзд транспортних засобів (лист  голови Житомирської ОДА від 27.05.2016 року  № 352/2-12 «Про вжиття заходів, спрямованих на запобігання виникненню пожеж»).
Проводиться роз’яснювальна робота серед населення (виступів у ЗМІ - 6, лекцій та бесід - 14).
На в’їздах до найбільш небезпечних насаджень встановлено 60 шлагбаумів та 9 білбордів, на видних місцях встановлено 50 панно та аншлагів про правила поводження в лісі з вогнем та іншу природоохоронну тематику.
В кожному лісництві укомплектовано пункти зосередження пожежного інвентарю згідно встановлених норм.
В пожежонебезпечний період поточного року проведено 60 рейдів з охорони лісів від пожеж.
Протягом 2016 року пожеж не було.
Лісовою охороною ДП «Бердичівське ЛГ» з початку року проведено 90 рейдів, складено 8 протоколів про адміністративні правопорушення та 2 акти огляду місця вчинення правопорушення лісового законодавства, з них 10 випадків незаконних рубок (стаття 65 КУпАП), внаслідок чого заподіяна шкода лісовому господарству становить 174,9 тис.грн., відшкодовано 25 тис. грн. Обсяг незаконно заготовленої деревини становить 39 куб.м, матеріали у 2-х випадках на суму заподіяної шкоди 150 тис.грн. передано до правоохоронних органів, за якими порушено  кримінальних провадження та триває судовий процес.